SEPTEMBER 5-15 2019
Utah State Fair

South Plaza Stage

The South Plaza Stage at the Utah State Fair hosts local artists and performers and is funded in part by the residents of Salt Lake County through the Zoo, Arts and Parks (ZAP) Program. Your support matters. Thank you!

 

 

Thursday, September 5


 10:30-11:30

Dead Cowboys Americana/Rockabilly

 2:00-3:00


Utah Slim Original Folk, Country, Urban Blues with a delta twist ​


 3:30-4:00

DeNovo Rock

 5:00-5:30

Rinceoiri Don Spraoi Irish Dancers

 6:00-7:00

Morgan and the Mountain Jazz/Blues

 7:30-8:30

Atlas the Dreamer Rock

 9:00-10:00

Murphy and the Giant Rock


 

 

 

Friday, September 6


12:00-1:00


1:30-2:30 


3:00-4:00


Clint Lewis Rock/Blues


Rythym Junction Country


Britney Wood Vocal Studios Variety


 4:30-5:30

Terrell Thomas Acoustic Soul Performance

 6:00-7:00

Emily Bea Pop 

 7:30-9:00

Seasoned Amnesia Classic Rock

9:30-10:30

EIXO Pop

 

 

Saturday, September 7


 10:30-11:30

Salt Lake Letter Carriers Variety

 12:00-1:00

Ink Tears Variety

 1:30-2:00

Jamie Gates Variety

 2:30-3:00

Kyla Vine Pop

 3:30-4:30

Local Sports Team Folk/Indie

 5:00-6:00

Caleb and the Canvas Folk/Indie

 6:30-7:30

Vaudevile Nouveau Variety

 8:00-9:00

Intra-Venus and the Cosmonauts Rock

 9:30-10:30

Jana and the Rebels Country Rock

 

 

Sunday, September 8


 10:30-12:00

Red Desert Ramblers Bluegrass 

 12:30-1:30

Royal Academy Dance Group

 2:00-2:30

The Ivie League Variety

 3:00-4:00

Sick for Sadie 70s and 80s Alternative Rock

 4:30-5:30

Ink Tears Variety

 6:00-7:00

Winding Road Rock

 7:30-8:30

Salt Rock City Cover Rock Band

 9:00-10:00

Big Red Band Rock

 

 

Monday, September 9


 12:00-3:00

Brittney Wood Vocal Studios Variety

 3:30-4:00

Caleb and the Canvas Folk/Indie

 4:30-5:00

Danceoloy JT Swing Team

 6:00-7:00

Chrome Street Acoustic Classical Hybrid Music

 7:30-8:30

Jana and the Rebels Country Rock

 9:00-10:00

Riding Gravity Rock

 

 

Tuesday, September 10


 2:00-3:00

Sick for Sadie 70s and 80s Alternative Rock

 3:30-4:00

Bob's Music Band Rock

 5:00-5:30

Charly Thomas Pop

 6:00-7:00

Pistol Rock Variety

 7:30-8:30

Kallie Cole Country

 9:00-10:00

Salt Rock City Rock

 

 

Wednesday, September 11


 1:30-2:30

Slim Squared Original Folk/Country

 3:00-4:00

The Arrangement Jazz/Blues

 4:30-5:30

The Time Cruisers Rock

 6:00-7:00

Slim Squared Original Folk/Country

 7:30-8:30

Katie Ainge Folk/Indie

 9:00-10:00

Atlas the Dreamer Rock

 

 

Thursday, September 12


 1:00-2:00

Sycamore Slim Original Folk/Country

 2:30-3:30

The String Chicks Variety

 4:00-5:00

Blasted Past Rock

 5:30-6:30

Vintage Overdrive Rock

 7:00-8:00

Mars Highway Bluegrass

 8:30-9:30

Cardinal Bloom Indie/Alternative

 

 

Friday, September 13


 10:30-11:00 

Brittney Wood Vocal Studios Variety

 12:00-1:00

BD Howes Band Rock

 1:30-2:30

Seasoned Amnesia Classic Rock

 3:30-4:00

Sweet Gurthrie Rock

 5:00-6:00

Brad Wells Folk/Indie

 6:30-7:30

When You Were Bigger Rock

 8:00-9:00

Murphy and the Giant Rock

 9:30-10:30

Scarlet Rain Rock

 

 

Saturday, September 14


 10:00-11:00 

Notable Youth Pops Orchestra

 12:00-1:00

Murray Concert Band

 1:30-2:30

Utah Old Time Fiddlers

 3:00-4:00

Kristen Beckwith Pop

 4:30-6:00

Kate MacLeod - Utah Music Review Folk/Indie

 6:30-7:30

Fox Brothers Band Country

 8:00-9:00

Waldron Brothers Rock

 9:30-10:30

Hair Metal Show Rock

 

 

Sunday, September 15


 11:30-12:00 

The Ivie League Variety Music

 12:30-1:30

Melody Pulsipher Folk/Indie 

 2:00-3:00

Rick Ryan Country Music​

 3:30-4:30

Clint Lewis Rock/Blues


 5:00-6:00

Brad Wells Folk/Indie

 6:30-7:30

LAVI$H R&B/Hip Hop Music

 8:00-10:00

Melody and the Breakups Rock Music